Soluk Yeşil Dekorun Huzurlu Etkileri

Dekorasyon

Günümüzde özellikle yeni konut tasarımında üzerinde durulan en önemli konu dekorasyondur. İç mimarlar ince eleyip sık dokuyarak bulundukları mekanı daha işlevsel ve güzel bir ortama çevirebilmektedir. Sadece yeni konutlarda değil, eski bir konutu üzerinde oldukça düşünüp baştan aşağı yaşanılabilir bir hale getirilebilmektedir. Bir diğer önemli konu ise; boya seçimidir. Odanın ferahlığı ve mobilyaların renkleri dikkate alınarak boya tercihi yapılmalıdır.

Renklerin Önemi

Renkler, kişilerin sosyal hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Bu psikolojik açıdan da kanıtlanmıştır. Özellikle iç mimarlar ve tasarımcılar için çok daha önemlidir Örneğin; beyaz renk, saflığın, temizliğin, huzurun rengidir ve bu yüzden yatak odalarında veya oturma odalarında rahatlık açısından ve daha fresh görüntüler için beyaz renk kullanılır. Diğer bir örnek ise yeşildir. Yeşil rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği olan renklerdendir. Bütün haftanın yorgunluğunu atmak için, ormana piknik yapmaya gitmek ya da yeşilliklerle oyalanmak yeşilin bu özelliğini kanıtlar niteliktedir. Hastanelerde de rahatlatmak açısından özellikle yeşilin soluk tonları sıkça kullanan bir renktir. İç mimarlıkta da yeşil ve yeşil tonu sıkça kullanılır.

Yeşil ve Dekorasyon

Renklerin hayatımızdaki öneminden bahsettikten sonra yeşil ve tonlarının neden evimizde ve dekorasyonlarda da kullanmamız gerektiğine değinelim. Yeşil, yeşil ve tonları doğayı, ferah bir ortamı temsil eder. Yatıştırıcı ve sakinliği simgelediği için yatak odalarında ve dinlenme odaları için kullanılabilecek ideal bir renktir. Yeşil doğayı ve tazeliği temsil ettiğinden yazlık evlerde ve yayla evlerinde balkonlarda sıkça kullanılır. Açık alanda kullanılan yeşil ve tonları insanı rahatlattığı için kapalı alanlarda da aynı etkiyi gösterir. Örneğin; kapalı bir alanda yeşil tablolar veya soluk yeşil tül perdeler odanın daha geniş durmasını, daha şık ve sade olmasını sağlar. Mesela yeşil kullanılan perdelerle soluk yeşil yastık kılıfları dekorasyon açısından da uyumlu bir görüntü sağlar. Her şeyde olduğu gibi İç mimaride de renklerin uyumunun yanlış kullanılması sonucu bulunan yerin boğucu, kötü ve dar gösterilmesine neden olur. Özellikle koyu yeşil ve tonları yanlış kullanıldığında yorgunluk ve tembellik hissi uyandırır.